Wszystkie wpisy, których autorem jest Militarium

Struktura organizacyjna polskiej brygady powietrznodesantowej (2016) – wariant

1. Dowództwo:
• Dowódca, zastępca dowódcy, TOC, POIN, SWP, taktyczny zespół koordynacji operacji powietrznych, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia bojowego, pion wsparcia działań)

2. Batalion dowodzenia:
• Dowództwo i sztab: TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton radiowy, pluton łączności, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa, drużyna zabezpieczenia
• Kompania dowodzenia: pluton radiowy, pluton łączności, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa, drużyna zabezpieczenia
• Kompania rozpoznawcza: załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton rozpoznawczy, drużyna transportowa, drużyna zabezpieczenia
• Kompania saperów: załoga wozu dowodzenia, drużyna rozpoznania inżynieryjnego, 2 x pluton saperów, pluton płetwonurków, drużyna inżynieryjna, drużyna maszyn inżynieryjnych, drużyna wydobywania i oczyszczania wody, drużyna zaopatrzenia, drużyna transportowa, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Pluton chemiczny: ośrodek analizy skażeń, drużyna rozpoznania skażeń, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

3. 3 x Batalion powietrznodesantowy:
• Dowództwo i sztab: TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton rozpoznawczy, pluton saperów, pluton przeciwlotniczy, pluton zabezpieczenia, drużyna zabezpieczenia
• kompania szturmowa: dowództwo, 3 x pluton szturmowy, pluton przeciwpancerny, sekcja strzelców wyborowych, drużyna transportowa
• kompania szturmowa: dowództwo, 3 x pluton szturmowy, pluton przeciwpancerny, sekcja strzelców wyborowych, drużyna transportowa
• kompania szturmowa: dowództwo, 3 x pluton szturmowy, pluton przeciwpancerny, sekcja strzelców wyborowych, drużyna transportowa
• Kompania moździerzy: dowództwo, 3 x pluton ogniowy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: dowództwo, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

4. Batalion logistyczny:
• Dowództwo i sztab
• pluton dowodzenia: załoga wozu dowodzenia, drużyna kablowa, drużyna ochrony i regulacji ruchu, 2 x drużyna ochrony, drużyna gospodarcza, drużyna zabezpieczenia
• Kompania zaopatrzenia: 2 x pluton zaopatrzenia, pluton gospodarczy, drużyna remontowa, drużyna zabezpieczenia
• Kompania remontowa: pluton remontu pojazdów kołowych, pluton remontu uzbrojenia, pluton robót specjalnych, drużyna zabezpieczenia
• Kompania zabezpieczenia desantowania
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 2 x grupa ewakuacji medycznej

Copyright © Redakcja Militarium/fot. MON

Struktura organizacyjna polskiej brygady pancernej (2017) – wariant

1. Batalion dowodzenia:
• Dowództwo i sztab
• Kompania dowodzenia: drużyna zabezpieczenia, pluton łączności, pluton radiowy, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa
• Kompania dowodzenia: drużyna zabezpieczenia, pluton łączności, pluton radiowy, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa
• Pluton chemiczny: drużyna zabezpieczenia, ośrodek analizy skażeń, drużyna rozpoznania skażeń, drużyna likwidacji skażeń
• Kompania logistyczna: drużyna zabezpieczenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

2. Batalion piechoty zmotoryzowanej:
• Dowództwo i sztab: grupa dowódcy, taktyczny zespół kontroli obszaru powietrznego, TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna strzelców wyborowych, drużyna zabezpieczenia
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania wsparcia: drużyna dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, pluton przeciwpancerny, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

3. 2 x Batalion czołgów:
• Dowództwo i sztab: grupa dowódcy, taktyczny zespół kontroli obszaru powietrznego, TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna, grupa ewakuacji medycznej
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna, grupa ewakuacji medycznej
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna, grupa ewakuacji medycznej
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna, grupa ewakuacji medycznej
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia

4. Dywizjon artylerii samobieżnej:
• Dowództwo i sztab
• Bateria dowodzenia: pluton topograficzny, pluton łączności, pluton ochrony i regulacji ruchu, 3 x sekcja wysuniętych obserwatorów, drużyna zabezpieczenia
• 3 x Bateria artylerii samobieżnej: pluton dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton remontowy, pluton zaopatrzenia, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

4. Dywizjon artylerii przeciwlotniczej:
• Dowództwo i sztab
• Bateria dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, obsługa UST, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 2 x grupa ewakuacji medycznej

5. Kompania saperów:
• Drużyna rozpoznania inżynieryjnego
• Pluton saperów
• Pluton rozminowania
• Pluton drogowo-mostowy
• Pluton maszyn inżynieryjnych
• Pluton logistyczny
• Drużyna zabezpieczenia

6. Kompania rozpoznawcza:
• 2 x załoga wozu dowodzenia
• 3 x pluton rozpoznawczy
• pluton rozpoznawczy
• drużyna zabezpieczenia
• grupa ewakuacji medycznej

7. Batalion logistyczny:
• Dowództwo i sztab
• Pluton dowodzenia i zabezpieczenia: załoga wozu dowodzenia, drużyna kablowa, drużyna ochrony i regulacji ruchu, drużyna ochrony, drużyna gospodarcza, drużyna zabezpieczenia
• Kompania remontowa: pluton remontu pojazdów gąsienicowych, pluton remontu pojazdów kołowych, pluton remontu uzbrojenia, pluton remontu sprzętu rodzajów wojsk, pluton robót specjalnych, pluton ewakuacji, pluton zabezpieczenia
• Kompania zaopatrzenia: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton zaopatrzenia, 2 x pluton zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 2 x Grupa ewakuacji medycznej

*W batalionach czołgów wyposażonych w czołgi rodziny T-72 zamiast grup ewakuacji medycznej w kompaniach jest zespół zabezpieczenia medycznego z 4 x grupa ewakuacji medycznej.

Copyright © Redakcja Militarium

Struktura organizacyjna polskiej brygady zmechanizowanej (2017) – wariant

1. Batalion dowodzenia:
• Dowództwo i sztab
• Kompania dowodzenia: drużyna zabezpieczenia, pluton łączności, pluton radiowy, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa
• Kompania dowodzenia: drużyna zabezpieczenia, pluton łączności, pluton radiowy, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa
• Pluton chemiczny: drużyna zabezpieczenia, ośrodek analizy skażeń, drużyna rozpoznania skażeń, drużyna likwidacji skażeń
• Kompania logistyczna: drużyna zabezpieczenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

2. 2 x Batalion zmechanizowany:
• Dowództwo i sztab: grupa dowódcy, taktyczny zespół kontroli obszaru powietrznego, TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna strzelców wyborowych, drużyna zabezpieczenia
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania wsparcia: drużyna dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, pluton przeciwpancerny, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

3. Batalion czołgów:
• Dowództwo i sztab: grupa dowódcy, taktyczny zespół kontroli obszaru powietrznego, TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania czołgów: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton czołgów, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

4. Dywizjon artylerii samobieżnej:
• Dowództwo i sztab
• Bateria dowodzenia: pluton topograficzny, pluton łączności, pluton ochrony i regulacji ruchu, 3 x sekcja wysuniętych obserwatorów, drużyna zabezpieczenia
• 3 x Bateria artylerii samobieżnej: pluton dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton remontowy, pluton zaopatrzenia, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

4. Dywizjon artylerii przeciwlotniczej:
• Dowództwo i sztab
• Bateria dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, obsługa UST, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 2 x grupa ewakuacji medycznej

5. Batalion saperów:
• Dowództwo i sztab
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania saperów: 3 x pluton saperów, pluton minowania, pluton rozminowania, drużyna transportowa, drużyna zabezpieczenia
• Kompania drogowo-mostowa: 3 x pluton drogowy, drużyna maszyn inżynieryjnych, drużyna zabezpieczenia
• Kompania techniczna: 2 x pluton maszyn inżynieryjnych, pluton techniczny, pluton przeprawowy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

6. Kompania rozpoznawcza:
• 2 x załoga wozu dowodzenia
• 3 x pluton rozpoznawczy
• pluton rozpoznawczy
• drużyna zabezpieczenia
• grupa ewakuacji medycznej

7. Batalion logistyczny:
• Dowództwo i sztab
• Pluton dowodzenia i zabezpieczenia: załoga wozu dowodzenia, drużyna kablowa, drużyna ochrony i regulacji ruchu, drużyna ochrony, drużyna gospodarcza, drużyna zabezpieczenia
• Kompania remontowa: pluton remontu pojazdów gąsienicowych, pluton remontu pojazdów kołowych, pluton remontu uzbrojenia, pluton remontu sprzętu rodzajów wojsk, pluton robót specjalnych, pluton ewakuacji, pluton zabezpieczenia
• Kompania zaopatrzenia: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton zaopatrzenia, 2 x pluton zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 2 x Grupa ewakuacji medycznej

Copyright © Redakcja Militarium

Struktura organizacyjna polskiej brygady zmechanizowanej z KTO Rosomak (2017) – wariant

1. Batalion dowodzenia:
• Dowództwo i sztab
• Kompania dowodzenia: drużyna zabezpieczenia, pluton łączności, pluton radiowy, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa
• Kompania dowodzenia: drużyna zabezpieczenia, pluton łączności, pluton radiowy, pluton ochrony i regulacji ruchu, wojskowa stacja pocztowa
• Pluton chemiczny: drużyna zabezpieczenia, ośrodek analizy skażeń, drużyna rozpoznania skażeń, drużyna likwidacji skażeń
• Kompania logistyczna: drużyna zabezpieczenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

2. 3 x Batalion piechoty zmotoryzowanej:
• Dowództwo i sztab: grupa dowódcy, taktyczny zespół kontroli obszaru powietrznego, TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna strzelców wyborowych, drużyna zabezpieczenia
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmechanizowana: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmechanizowany, drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania wsparcia: drużyna dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, pluton przeciwpancerny, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

3. Dywizjon artylerii samobieżnej:
• Dowództwo i sztab
• Bateria dowodzenia: pluton topograficzny, pluton łączności, pluton ochrony i regulacji ruchu, 3 x sekcja wysuniętych obserwatorów, drużyna zabezpieczenia
• 3 x Bateria artylerii samobieżnej: pluton dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton remontowy, pluton zaopatrzenia, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

4. Dywizjon artylerii przeciwlotniczej:
• Dowództwo i sztab
• Bateria dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, obsługa UST, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria przeciwlotnicza: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton artylerii przeciwlotniczej, pluton przeciwlotniczy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 2 x grupa ewakuacji medycznej

5. Batalion saperów:
• Dowództwo i sztab
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania saperów: 3 x pluton saperów, pluton minowania, pluton rozminowania, drużyna transportowa, drużyna zabezpieczenia
• Kompania drogowo-mostowa: 3 x pluton drogowy, drużyna maszyn inżynieryjnych, drużyna zabezpieczenia
• Kompania techniczna: 2 x pluton maszyn inżynieryjnych, pluton techniczny, pluton przeprawowy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

6. Kompania rozpoznawcza:
• 2 x załoga wozu dowodzenia
• 3 x pluton rozpoznawczy
• pluton rozpoznawczy
• drużyna zabezpieczenia
• grupa ewakuacji medycznej

7. Batalion logistyczny:
• Dowództwo i sztab
• Pluton dowodzenia i zabezpieczenia: załoga wozu dowodzenia, drużyna kablowa, drużyna ochrony i regulacji ruchu, drużyna ochrony, drużyna gospodarcza, drużyna zabezpieczenia
• Kompania remontowa: pluton remontu pojazdów gąsienicowych, pluton remontu pojazdów kołowych, pluton remontu uzbrojenia, pluton remontu sprzętu rodzajów wojsk, pluton robót specjalnych, pluton ewakuacji, pluton zabezpieczenia
• Kompania zaopatrzenia: załoga wozu dowodzenia, 2 x pluton zaopatrzenia, 2 x pluton zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 2 x Grupa ewakuacji medycznej

Copyright © Redakcja Militarium

Siły zbrojne Rosji – jednostki specjalnego przeznaczenia Wojsk Lądowych

Uproszczone zestawienie podstawowych aktywnych związków taktycznych i ważniejszych oddziałów (pododdziałów) sił specjalnych Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej. Stan na koniec 2016 r.

Zachodni Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo “Zachód” (Sankt Petersburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
2. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Tambow)
16. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Psków)

Południowy Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo „Południe” (Rostów nad Donem)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
10. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Mołkino)
22. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Batajsk)
346. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Prochładnyj)

Centralny Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo “Centrum” (Jekaterinburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
3. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Togliatti)
24. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Nowosybirsk)

Wschodni Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo „Wschód” (Chabarowsk)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
14. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Chabarowsk)

Copyright © Redakcja Militarium

Siły zbrojne Rosji – Wojska Lądowe

Uproszczone zestawienie podstawowych aktywnych związków taktycznych i ważniejszych oddziałów (pododdziałów) Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej, bez jednostek sił specjalnego przeznaczenia Wojsk Lądowych. Stan na koniec 2017 r.

Zachodni Okręg Wojskowy (Sankt Petersburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
1. Brygada Dowodzenia (Sertołowo)
132. Brygada Łączności (Agałatowo)
79. Brygada Artylerii Rakietowej (Twer)
45. Brygada Artylerii (Tambow)
202. Brygada Przeciwlotnicza (Naro-Fomińsk)
28. Brygada Inżynieryjna (MO) (Murom)
45. Brygada Inżynieryjna (Nachabino)
1. Brygada Inżynieryjno-Saperska (MO) (Murom)
15. Brygada WRE (MO) (Tambow)
16. Brygada WRE (Kursk)
82. Brygada Radiotechniczna (Wjaźma, Primorje)
146. Brygada Radiotechniczna (Bugri)
27. Brygada OPBMR (Kursk)
29. Brygada Kolejowa (Smoleńsk)
34. Brygada Kolejowa (Riazań)
38. Brygada Kolejowa (Jarosław)

1. Armia Pancerna (Moskwa):
60. Brygada Dowodzenia (Naro-Fomińsk)
288. Brygada Artylerii (Mulino)
112. Brygada Rakietowa (Szuja)
53. Brygada Przeciwlotnicza (Kursk)
2. Dywizja Zmechanizowana (Kaliniec)
4. Dywizja Pancerna (Naro-Fomińsk)
6. Brygada Pancerna (Dzierżyńsk)
27. Brygada Zmechanizowana (Mosrentgen)
96. Brygada Rozpoznawcza (Niżnyj Nowogrod)
69. Brygada ZMT (Dzierżyńsk)

6. Armia Ogólnowojskowa (Sankt Petersburg):
95. Brygada Dowodzenia (Gorełowo)
132. Brygada Łączności (Agałatowo)
26. Brygada Rakietowa (Ługa)
9. Brygada Artylerii (Ługa)
5. Brygada Przeciwlotnicza (Łomonosow)
25. Brygada Zmechanizowana (Psków)
138. Brygada Zmechanizowana (Kamienka)
51. Brygada ZMT (Sankt Petersburg)
30. Pułk Inżynieryjny (Kiero)
6. Pułk OPBMR (Sapernoje)

20. Armia Ogólnowojskowa (Woroneż):
9. Brygada Dowodzenia (Woroneż)
448. Brygada Rakietowa (Kursk)
49. Brygada Przeciwlotnicza (?)
3. Dywizja Zmechanizowana (Boguczar)
144. Dywizja Zmechanizowana (Jelnia)
Brygada ZMT (?)

11. Korpus Armijny (Kaliningrad):
79. Brygada Zmechanizowana (Gusiew)
152. Brygada Rakietowa (Czerniachowsk)
244. Brygada Artylerii (Kaliningrad)
7. Pułk Zmechanizowany (Kaliningrad)
22. Pułk Przeciwlotniczy ()
28. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej () – podporządkowana FB
336. Brygada Piechoty Morskiej (Kaliningrad) – podporządkowana FB

Południowy Okręg Wojskowy (Rostów nad Donem)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
175. Brygada Dowodzenia (Aksaj)
176. Brygada Łączności (Zarja)
19. Brygada WRE (Rasswiet)
154. Brygada Radiotechniczna (Izobylnyj)
37. Brygada Kolejowa (Wołgograd)
39. Brygada Kolejowa (Krasnodar)
4. Baza Wojskowa (Chinchinwali, Gruzja – Południowa Osetia)
7. Baza Wojskowa (Gudauta, Abchazja)
102. Baza Wojskowa (Gjumri, Armenia)

8. Armia Ogólnowojskowa (Nowoczerkask):
439. Brygada Artylerii Rakietowej (Znamieńsk)
77. Brygada Przeciwlotnicza (Korienowsk)
150. Dywizja Zmechanizowana (Nowoczerkask)
20. Brygada Zmechanizowana (Wołgograd)
79. Brygada Zmechanizowana (Gusiew)
28. Brygada OPBMR (Kamyszyn)
11. Brygada Inżynieryjna (Kamieńsk)

49. Armia Ogólnowojskowa (Stawropol):
66. Brygada Dowodzenia (Stawropol)
1. Brygada Rakietowa (Mołkino)
227. Brygada Artylerii (Krasnooktjabrskij)
90. Brygada Przeciwlotnicza (Korienowsk)
34. Brygada Zmechanizowana (Górska) (Budionnowsk)
205. Brygada Zmechanizowana (Budionnowsk)
?. Brygada Rozpoznawcza (nowoformowana) (Korienowsk)
99. Brygada ZMT (Majkop)

58. Armia Ogólnowojskowa (Władykawkaz):
34. Brygada Dowodzenia (Władykawkaz)
12. Brygada Rakietowa (Mozdok)
291. Brygada Artylerii (Troickaja)
67. Brygada Przeciwlotnicza (Władykawkaz)
42. Dywizja Zmechanizowana (Czeczenia)
19. Brygada Zmechanizowana (Sputnik)
136. Brygada Zmechanizowana (Bujnaksk)
100. Brygada Rozpoznawcza (Mozdok)
78. Brygada ZMT (?)

22. Korpus Armijny (Sewastopol):
47. Dywizja Obtony Terytorialnej (Sewastopol)
810. Brygada Piechoty Morskiej (Sewastopol) – podporządkowana FCz
126. Brygada Obrony Brzegowej (Periewalne)
127. Brygada Rozpoznawcza (Sewastopol)
15. Brzegowa Brygada Artyleryjsko-Rakietowa (Sewastopol) – podporządkowana  FCz
133. Brygada ZMT (Bakczysaraj)
8. Pułk Artylerii (Symferopol)
1096. Pułk Przeciwlotniczy (?)
68. Pułk Inżynieryjny (Eupatoria)
4. Pułk OPBMR (Sewastopol)

Centralny Okręg Wojskowy (Jekaterinburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
59. Brygada Dowodzenia (Wierchniaja Pyszma)
179. Brygada Dowodzenia (Jekaterninburg)
232. Brygada Artylerii Rakietowej (Płanowyj)
28. Brygada Przeciwlotnicza (Mirnyj)
12. Brygada Inżynieryjna (Ufa)
18. Brygada WRE (Jekaterinburg)
29. Brygada OPBMR (Jekaterinburg)
39. Brygada Radiotechniczna (Ułan-Ude)
88. Brygada Radiotechniczna (Orenburg)
5. Brygada Kolejowa (Abakan)
43. Brygada Kolejowa (Jekaterinburg)
48. Brygada Kolejowa (Omsk)
201. Baza Wojskowa (Duszanbe, Tadżykistan)

2. Armia Ogólnowojskowa (Samara):
91. Brygada Dowodzenia (Krjaż)
71. Brygada Łączności (Kalinowka)
92. Brygada Rakietowa (Orenburg)
385. Brygada Artylerii (Tockoje)
297. Brygada Przeciwlotnicza (Penza)
15. Brygada Zmechanizowana (Roszinskij)
21. Brygada Zmechanizowana (Tockoje)
30. Brygada Zmechanizowana (Roszkinskij)
105. Brygada ZMT (Roszinskij)
950. Pułk Artylerii Rakietowej (Tockoje)

41. Armia Ogólnowojskowa (Nowosybirsk):
35. Brygada Dowodzenia (Koczeniewo)
119. Brygada Rakietowa (Jelańskij)
120. Brygada Artylerii (Jurga)
61. Brygada Przeciwlotnicza (Bijsk)
90. Dywizja Pancerna (Czerbakuł)
35. Brygada Zmechanizowana (Alejsk)
74. Brygada Zmechanizowana (Jurga)
55. Brygada Zmechanizowana (Górska) (Kyzył)
106. Brygada ZMT (Jugra)
10. Pułk OPBMR (Topczika)

Wschodni Okręg Wojskowy (Chabarowsk)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
101. Brygada Dowodzenia (Czita)
104. Brygada Dowodzenia (Chabarowsk)
106. Brygada Łączności (Dalniereczeńsk)
338. Brygada Artylerii (Ussuryjsk)
16. Brygada OPBMR (Gałkino)
14. Brygada Inżynieryjna (Wjatskoje)
17. Brygada WRE (Chabarowsk)
92. Brygada Radiotechniczna (Starosysojewka)
7. Brygada Kolejowa (Komsomolsk)
50. Brygada Kolejowa (Swobodnyj)
101. Brygada ZMT (Ussuryjsk)

29. Armia Ogólnowojskowa (Czita):
3. Brygada Rakietowa (Czita)
140. Brygada Przeciwlotnicza (Domna)
200. Brygada Artylerii (Gornyj)
36. Brygada Zmechanizowana (Borzja)
104. Brygada ZMT (Czita)
19. Pułk OPBMR (Gorny)

36. Armia Ogólnowojskowa (Ułan-Ude):
75. Brygada Dowodzenia (Ułan-Ude)
103. Brygada Rakietowa (Ułan-Ude)
30. Brygada Artylerii (Diwizjonnaja)
35. Brygada Przeciwlotnicza (Diwizjonnaja)
5. Brygada Pancerna (Diwizjonnaja)
37. Brygada Zmechanizowana (Kjachta)
102. Brygada ZMT (Gusinooziersk)
26. Pułk OPBMR (Onokoje)

5. Armia Ogólnowojskowa (Ussuryjsk):
80. Brygada Dowodzenia (Ussuryjsk)
20. Brygada Rakietowa (Spassk-Dalnyj)
305. Brygada Artylerii (Ussuryjsk)
8. Brygada Przeciwlotnicza (Razdolnoje)
16. Brygada OPBMR (Lesozawodsk)
57. Brygada Zmechanizowana (Bikin)
59. Brygada Zmechanizowana (Sergiejewka)
60. Brygada Zmechanizowana (Sibircewo)
70. Brygada Zmechanizowana (Ussuryjsk)
101. Brygada ZMT (Ussuryjsk)
25. Pułk OPBMR (Sergiejewka)

35. Armia Ogólnowojskowa (Biełogorsk):
54. Brygada Dowodzenia (Biełogorsk)
107. Brygada Rakietowa (Birobidżan)
165. Brygada Artylerii (Biełogorsk)
71. Brygada Przeciwlotnicza (Biełogorsk)
38. Brygada Zmechanizowana (Biełogorsk)
64. Brygada Zmechanizowana (Chabarowsk)
69. Brygada Ochrony (Babctowo)
103. Brygada ZMT (Biełogorsk)
35. Pułk OPBMR (Biełogorsk)

68. Korpus Armijny (Jużno-Sachalińsk):
18. Dywizja Karabinów Maszynowych i Artyleryjska (Jużno-Sachalińsk)
39. Brygada Zmechanizowana (Jużno-Sachalińsk)

40. Brygada Piechoty Morskiej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS
155. Brygada Piechoty Morskiej (Władywostok) – podporządkowana FOS
536. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS
72. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS

Strategiczne Dowództwo „Północ”

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
61. Brygada Piechoty Morskiej (Sputnik) – podporządkowana FP
536. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Snieżnogorodsk)

14. Korpus Armijny (Murmańsk):
200. Brygada Zmechanizowana (Pieczenga)
80. Arktyczna Brygada Zmechanizowana (Ałakurti)

Copyright © Redakcja Militarium/Fot. MO Rosji

Polskie mosty towarzyszące Daglezja

Rodzina mostów towarzyszących Daglezja powstała w ostatnich latach w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych (OBRUM). Program budowy mostów towarzyszących o dużej nośności dla wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz wojsk inżynieryjnych rozpoczęto w maju 2003 roku w OBRUM na zlecenie ówczesnego Departamentu Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach projektu zaplanowano opracowanie następujących typów sprzętu: mostu towarzyszącego na podwoziu samochodowym MS-20 kryptonim Daglezja-S, mostu szturmowego na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G i mostu składanego na podwoziu samochodowym MS-40 Daglezja-S.

Most towarzyszący na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja-S – 12 sztuk dostarczonych MON w latach 2012-2017. Zestaw składa się z ciągnika siodłowego Jelcz i naczepy z mostem MS-20.

Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G (wydłużone podwozie czołgowe T-72) – 2 prototypy dostarczone w latach 2017-2018. Zestaw składa się z podwozia czołgowego i mostu MS-20.

Most składany na podwoziu samochodowym MS-40 Daglezja-S – prototyp dostarczony w 2018 roku. Zestaw składa się z ciągnika siodłowego Jelcz z naczepą układacza oraz 4 ciągników siodłowych Jelcz z naczepami z przęsłami PM-40.

Copyright © Militarium.net/Fot. Militarium.net