Potencjał Wojsk Lądowych, w tym sił Obrony Terytorialnej (1998)

Rysunki przedstawiają koncepcję rozwoju potencjału Wojsk Lądowych, w tym sił operacyjnych i sił Obrony Terytorialnej opracowaną w 1998 roku, z terminem zakończenia rozwoju w 2003 roku.

Związki taktyczne Wojsk Lądowych (2003)

Siły Obrony Terytorialnej (2003)

Koncepcja współdziałania sił operacyjnych i Obrony Terytorialnej na szczeblu operacyjnym

Koncepcja współdziałania sił operacyjnych i Obrony Terytorialnej na szczeblu taktycznym

Siły zbrojne Rosji – jednostki specjalnego przeznaczenia Wojsk Lądowych

Uproszczone zestawienie podstawowych aktywnych związków taktycznych i ważniejszych oddziałów (pododdziałów) sił specjalnych Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej. Stan na koniec 2016 r.

Zachodni Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo “Zachód” (Sankt Petersburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
2. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Tambow)
16. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Psków)

Południowy Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo „Południe” (Rostów nad Donem)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
10. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Mołkino)
22. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Batajsk)
346. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Prochładnyj)

Centralny Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo “Centrum” (Jekaterinburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
3. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Togliatti)
24. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Nowosybirsk)

Wschodni Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo „Wschód” (Chabarowsk)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
14. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Chabarowsk)

Copyright © Redakcja Militarium

Siły zbrojne Rosji – Wojska Lądowe

Uproszczone zestawienie podstawowych aktywnych związków taktycznych i ważniejszych oddziałów (pododdziałów) Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej, bez jednostek sił specjalnego przeznaczenia Wojsk Lądowych. Stan na koniec 2017 r.

Zachodni Okręg Wojskowy (Sankt Petersburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
1. Brygada Dowodzenia (Sertołowo)
132. Brygada Łączności (Agałatowo)
79. Brygada Artylerii Rakietowej (Twer)
45. Brygada Artylerii (Tambow)
202. Brygada Przeciwlotnicza (Naro-Fomińsk)
28. Brygada Inżynieryjna (MO) (Murom)
45. Brygada Inżynieryjna (Nachabino)
1. Brygada Inżynieryjno-Saperska (MO) (Murom)
15. Brygada WRE (MO) (Tambow)
16. Brygada WRE (Kursk)
82. Brygada Radiotechniczna (Wjaźma, Primorje)
146. Brygada Radiotechniczna (Bugri)
27. Brygada OPBMR (Kursk)
29. Brygada Kolejowa (Smoleńsk)
34. Brygada Kolejowa (Riazań)
38. Brygada Kolejowa (Jarosław)

1. Armia Pancerna (Moskwa):
60. Brygada Dowodzenia (Naro-Fomińsk)
288. Brygada Artylerii (Mulino)
112. Brygada Rakietowa (Szuja)
53. Brygada Przeciwlotnicza (Kursk)
2. Dywizja Zmechanizowana (Kaliniec)
4. Dywizja Pancerna (Naro-Fomińsk)
6. Brygada Pancerna (Dzierżyńsk)
27. Brygada Zmechanizowana (Mosrentgen)
96. Brygada Rozpoznawcza (Niżnyj Nowogrod)
69. Brygada ZMT (Dzierżyńsk)

6. Armia Ogólnowojskowa (Sankt Petersburg):
95. Brygada Dowodzenia (Gorełowo)
132. Brygada Łączności (Agałatowo)
26. Brygada Rakietowa (Ługa)
9. Brygada Artylerii (Ługa)
5. Brygada Przeciwlotnicza (Łomonosow)
25. Brygada Zmechanizowana (Psków)
138. Brygada Zmechanizowana (Kamienka)
51. Brygada ZMT (Sankt Petersburg)
30. Pułk Inżynieryjny (Kiero)
6. Pułk OPBMR (Sapernoje)

20. Armia Ogólnowojskowa (Woroneż):
9. Brygada Dowodzenia (Woroneż)
448. Brygada Rakietowa (Kursk)
49. Brygada Przeciwlotnicza (?)
3. Dywizja Zmechanizowana (Boguczar)
144. Dywizja Zmechanizowana (Jelnia)
Brygada ZMT (?)

11. Korpus Armijny (Kaliningrad):
79. Brygada Zmechanizowana (Gusiew)
152. Brygada Rakietowa (Czerniachowsk)
244. Brygada Artylerii (Kaliningrad)
7. Pułk Zmechanizowany (Kaliningrad)
22. Pułk Przeciwlotniczy ()
28. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej () – podporządkowana FB
336. Brygada Piechoty Morskiej (Kaliningrad) – podporządkowana FB

Południowy Okręg Wojskowy (Rostów nad Donem)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
175. Brygada Dowodzenia (Aksaj)
176. Brygada Łączności (Zarja)
19. Brygada WRE (Rasswiet)
154. Brygada Radiotechniczna (Izobylnyj)
37. Brygada Kolejowa (Wołgograd)
39. Brygada Kolejowa (Krasnodar)
4. Baza Wojskowa (Chinchinwali, Gruzja – Południowa Osetia)
7. Baza Wojskowa (Gudauta, Abchazja)
102. Baza Wojskowa (Gjumri, Armenia)

8. Armia Ogólnowojskowa (Nowoczerkask):
439. Brygada Artylerii Rakietowej (Znamieńsk)
77. Brygada Przeciwlotnicza (Korienowsk)
150. Dywizja Zmechanizowana (Nowoczerkask)
20. Brygada Zmechanizowana (Wołgograd)
79. Brygada Zmechanizowana (Gusiew)
28. Brygada OPBMR (Kamyszyn)
11. Brygada Inżynieryjna (Kamieńsk)

49. Armia Ogólnowojskowa (Stawropol):
66. Brygada Dowodzenia (Stawropol)
1. Brygada Rakietowa (Mołkino)
227. Brygada Artylerii (Krasnooktjabrskij)
90. Brygada Przeciwlotnicza (Korienowsk)
34. Brygada Zmechanizowana (Górska) (Budionnowsk)
205. Brygada Zmechanizowana (Budionnowsk)
?. Brygada Rozpoznawcza (nowoformowana) (Korienowsk)
99. Brygada ZMT (Majkop)

58. Armia Ogólnowojskowa (Władykawkaz):
34. Brygada Dowodzenia (Władykawkaz)
12. Brygada Rakietowa (Mozdok)
291. Brygada Artylerii (Troickaja)
67. Brygada Przeciwlotnicza (Władykawkaz)
42. Dywizja Zmechanizowana (Czeczenia)
19. Brygada Zmechanizowana (Sputnik)
136. Brygada Zmechanizowana (Bujnaksk)
100. Brygada Rozpoznawcza (Mozdok)
78. Brygada ZMT (?)

22. Korpus Armijny (Sewastopol):
47. Dywizja Obtony Terytorialnej (Sewastopol)
810. Brygada Piechoty Morskiej (Sewastopol) – podporządkowana FCz
126. Brygada Obrony Brzegowej (Periewalne)
127. Brygada Rozpoznawcza (Sewastopol)
15. Brzegowa Brygada Artyleryjsko-Rakietowa (Sewastopol) – podporządkowana  FCz
133. Brygada ZMT (Bakczysaraj)
8. Pułk Artylerii (Symferopol)
1096. Pułk Przeciwlotniczy (?)
68. Pułk Inżynieryjny (Eupatoria)
4. Pułk OPBMR (Sewastopol)

Centralny Okręg Wojskowy (Jekaterinburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
59. Brygada Dowodzenia (Wierchniaja Pyszma)
179. Brygada Dowodzenia (Jekaterninburg)
232. Brygada Artylerii Rakietowej (Płanowyj)
28. Brygada Przeciwlotnicza (Mirnyj)
12. Brygada Inżynieryjna (Ufa)
18. Brygada WRE (Jekaterinburg)
29. Brygada OPBMR (Jekaterinburg)
39. Brygada Radiotechniczna (Ułan-Ude)
88. Brygada Radiotechniczna (Orenburg)
5. Brygada Kolejowa (Abakan)
43. Brygada Kolejowa (Jekaterinburg)
48. Brygada Kolejowa (Omsk)
201. Baza Wojskowa (Duszanbe, Tadżykistan)

2. Armia Ogólnowojskowa (Samara):
91. Brygada Dowodzenia (Krjaż)
71. Brygada Łączności (Kalinowka)
92. Brygada Rakietowa (Orenburg)
385. Brygada Artylerii (Tockoje)
297. Brygada Przeciwlotnicza (Penza)
15. Brygada Zmechanizowana (Roszinskij)
21. Brygada Zmechanizowana (Tockoje)
30. Brygada Zmechanizowana (Roszkinskij)
105. Brygada ZMT (Roszinskij)
950. Pułk Artylerii Rakietowej (Tockoje)

41. Armia Ogólnowojskowa (Nowosybirsk):
35. Brygada Dowodzenia (Koczeniewo)
119. Brygada Rakietowa (Jelańskij)
120. Brygada Artylerii (Jurga)
61. Brygada Przeciwlotnicza (Bijsk)
90. Dywizja Pancerna (Czerbakuł)
35. Brygada Zmechanizowana (Alejsk)
74. Brygada Zmechanizowana (Jurga)
55. Brygada Zmechanizowana (Górska) (Kyzył)
106. Brygada ZMT (Jugra)
10. Pułk OPBMR (Topczika)

Wschodni Okręg Wojskowy (Chabarowsk)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
101. Brygada Dowodzenia (Czita)
104. Brygada Dowodzenia (Chabarowsk)
106. Brygada Łączności (Dalniereczeńsk)
338. Brygada Artylerii (Ussuryjsk)
16. Brygada OPBMR (Gałkino)
14. Brygada Inżynieryjna (Wjatskoje)
17. Brygada WRE (Chabarowsk)
92. Brygada Radiotechniczna (Starosysojewka)
7. Brygada Kolejowa (Komsomolsk)
50. Brygada Kolejowa (Swobodnyj)
101. Brygada ZMT (Ussuryjsk)

29. Armia Ogólnowojskowa (Czita):
3. Brygada Rakietowa (Czita)
140. Brygada Przeciwlotnicza (Domna)
200. Brygada Artylerii (Gornyj)
36. Brygada Zmechanizowana (Borzja)
104. Brygada ZMT (Czita)
19. Pułk OPBMR (Gorny)

36. Armia Ogólnowojskowa (Ułan-Ude):
75. Brygada Dowodzenia (Ułan-Ude)
103. Brygada Rakietowa (Ułan-Ude)
30. Brygada Artylerii (Diwizjonnaja)
35. Brygada Przeciwlotnicza (Diwizjonnaja)
5. Brygada Pancerna (Diwizjonnaja)
37. Brygada Zmechanizowana (Kjachta)
102. Brygada ZMT (Gusinooziersk)
26. Pułk OPBMR (Onokoje)

5. Armia Ogólnowojskowa (Ussuryjsk):
80. Brygada Dowodzenia (Ussuryjsk)
20. Brygada Rakietowa (Spassk-Dalnyj)
305. Brygada Artylerii (Ussuryjsk)
8. Brygada Przeciwlotnicza (Razdolnoje)
16. Brygada OPBMR (Lesozawodsk)
57. Brygada Zmechanizowana (Bikin)
59. Brygada Zmechanizowana (Sergiejewka)
60. Brygada Zmechanizowana (Sibircewo)
70. Brygada Zmechanizowana (Ussuryjsk)
101. Brygada ZMT (Ussuryjsk)
25. Pułk OPBMR (Sergiejewka)

35. Armia Ogólnowojskowa (Biełogorsk):
54. Brygada Dowodzenia (Biełogorsk)
107. Brygada Rakietowa (Birobidżan)
165. Brygada Artylerii (Biełogorsk)
71. Brygada Przeciwlotnicza (Biełogorsk)
38. Brygada Zmechanizowana (Biełogorsk)
64. Brygada Zmechanizowana (Chabarowsk)
69. Brygada Ochrony (Babctowo)
103. Brygada ZMT (Biełogorsk)
35. Pułk OPBMR (Biełogorsk)

68. Korpus Armijny (Jużno-Sachalińsk):
18. Dywizja Karabinów Maszynowych i Artyleryjska (Jużno-Sachalińsk)
39. Brygada Zmechanizowana (Jużno-Sachalińsk)

40. Brygada Piechoty Morskiej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS
155. Brygada Piechoty Morskiej (Władywostok) – podporządkowana FOS
536. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS
72. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS

Strategiczne Dowództwo „Północ”

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
61. Brygada Piechoty Morskiej (Sputnik) – podporządkowana FP
536. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Snieżnogorodsk)

14. Korpus Armijny (Murmańsk):
200. Brygada Zmechanizowana (Pieczenga)
80. Arktyczna Brygada Zmechanizowana (Ałakurti)

Copyright © Redakcja Militarium/Fot. MO Rosji

Polskie mosty towarzyszące Daglezja

Rodzina mostów towarzyszących Daglezja powstała w ostatnich latach w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych (OBRUM). Program budowy mostów towarzyszących o dużej nośności dla wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz wojsk inżynieryjnych rozpoczęto w maju 2003 roku w OBRUM na zlecenie ówczesnego Departamentu Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach projektu zaplanowano opracowanie następujących typów sprzętu: mostu towarzyszącego na podwoziu samochodowym MS-20 kryptonim Daglezja-S, mostu szturmowego na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G i mostu składanego na podwoziu samochodowym MS-40 Daglezja-S.

Most towarzyszący na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja-S – 12 sztuk dostarczonych MON w latach 2012-2017. Zestaw składa się z ciągnika siodłowego Jelcz i naczepy z mostem MS-20.

Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G (wydłużone podwozie czołgowe T-72) – 2 prototypy dostarczone w latach 2017-2018. Zestaw składa się z podwozia czołgowego i mostu MS-20.

Most składany na podwoziu samochodowym MS-40 Daglezja-S – prototyp dostarczony w 2018 roku. Zestaw składa się z ciągnika siodłowego Jelcz z naczepą układacza oraz 4 ciągników siodłowych Jelcz z naczepami z przęsłami PM-40.

Copyright © Militarium.net/Fot. Militarium.net

Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI wieku

Na polskim rynku pojawiła się nowa pozycja pod redakcją prof. Piotra Mickiewicza traktująca o rosyjskim potencjale militarnym i myśli wojskowej w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku.

Problematyka rosyjskiej polityki oraz prezentacja rosyjskiego potencjału militarnego stanowi ważny element polskich badań politologicznych i w naukach o bezpieczeństwie oraz obronności. Autorzy, korzystając z rosyjskich źródeł oraz własnego bogatego doświadczenia w dziedzinie obronności, przyjrzeli się uwarunkowaniom i sposobom osiągania celów strategicznych przez Federację Rosyjską oraz sposobom wykorzystania potencjału militarnego, w oparciu o przyjęte założenia strategiczne i komplementarnie budowane strategie sektorowe. Przedstawili swoje analizy i oceny zachodzących przekształceń i podejmowanych działań, omówili najważniejsze zapisy rosyjskich dokumentów strategicznych i skorelowali je z wybranymi procesami polityczno-militarnymi i gospodarczymi.

 

W ramach wprowadzenia przedstawiono uwarunkowania rosyjskiej szkoły myślenia strategicznego oraz jej dorobek. Następne rozdziały prezentują autorskie oceny efektywności realizacji kolejnych etapów rosyjskiej “great strategy” od 2000 roku do połowy 2017 roku. Zbudowane są według podobnego schematu: analiza kształtu rosyjskiej polityki bezpieczeństwa na tle uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych, ocena roli i sposobu wykorzystania potencjału militarnego, ocena przeobrażeń myśli wojskowej, ocena kierunków rozwoju rosyjskich sił zbrojnych. Ostatnie trzy rozdziały poświęcone zostały rosyjskiej strategii w odniesieniu do Ukrainy i międzynarodowym konsekwencjom kryzysu ukraińskiego. Książka zawiera wiele danych liczbowych i szczegółów technicznych przedstawiających stan wyposażenia i uzbrojenia armii rosyjskiej.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa PWN.

Potencjał bojowy wybranych jednostek Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP w 2016 roku

Tabele obrazujące obliczenie potencjału bojowego wybranych oddziałów polskich sił lądowych, wchodzących w skład Sił Zbrojnych RP, przed reorganizacją i dyslokacją niektórych pododdziałów wchodzących w ich skład.  Obliczenia zostały przeprowadzone przy pomocy metody EPOCC (Equipment Potential Capability Comparsion). Tabele zostały opublikowane w publikacji Akademii Sztuki Wojennej w 2017 roku.

Copyright © Fot. Akademia Sztuki Wojennej/MON